چهارشنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۸
خانه / همه دسته بندی ها / سر خط اخبار استانبول / استانبول؛ میزبان کنفرانس بررسی اوضاع نابینایان در آفریقا

استانبول؛ میزبان کنفرانس بررسی اوضاع نابینایان در آفریقا

استانبول؛ میزبان کنفرانس بررسی اوضاع نابینایان در آفریقا

کنفرانس «اوضاع نابینایان مسلمان در آفریقا» توسط اتحادیه بین‌المللی برجسته‌نگاری قرآن و با حضور دهها کارشناس از کشورهای مختلف در شهر استانبول برگزار شد.

اتحادیه بین‌المللی برجسته‌نگاری قرآن کریم شب گذشته کنفرانسی با عنوان «اوضاع نابینایان مسلمان در آفریقا» در شهر استانبول ترکیه برگزار کرد.

این کنفرانس با حضور نمایندگانی از کشورهای آفریقایی و ده‌ها نفر از فعالان و اعضای سازمان‌های غیردولتی برگزار شد.

خالص کرالای، عضو اتحادیه بین‌المللی برجسته‌نگاری قرآن از ترکیه طی سخنانی دراین کنفرانس اظهار داشت:

«نابینایان مسلمان در آفریقا تحت فشار مادی و روحی هستند. نگرش منفی جامعه به آنها، فقر و عدم وجود مدارس ویژه مشکلات‌شان را افزون می‌کند. آنان به علت ضعف و نیاز بیش از بقیه اقشار جامعه توسط مبلغان مسیحی هدف قرار می‌گیرند.

اتحادیه بین‌المللی برجسته‌نگاری قرآن کریم برای نابینایان مسلمان در آفریقا و دیگر قاره‌ها این کتاب مقدس را با الفبای بریل منتشر و برای آنان ارسال می‌کند. با این وجود، نیاز مسلمانان به وسائل آموزشی ویژه نابینایان هنوز رفع نشده است».

عثمان بوریمه نماینده مسلمانان نابینا از توگو با اشاره به اوضاع این قشر در کشورش گفت:

«مسلمانان توگو، به‌ویژه نابینایان با مشکلات مختلف مواجه هستند و متاسفانه از سوی دولت این کشور حمایت نمی‌شوند.

ما قبلا مدارس ویژه نداشتیم. نابینایان مسلمان باید برای تحصیل به مدارس تبشیری وابسته به مبلغان مسیحی مراجعه می‌کردند. این مدارس نیز تنها مسیحیان را می‌پذیرفتند.

بالاخره مدرسه ویژه خود را افتتاح کردیم. با کمک اتحادیه مذکور که ما نیز عضو آن هستیم ده‌ها نفر در این مدرسه تحصیل می‌کنند. سال آینده برای نخستین بار برخی از دانش آموزان ما وارد دانشگاه خواهند شد».

ابوبکر حسین بشیر، نماینده موسسه نابینایان مسلمان در سومالی در سخنرانی خود تصریح کرد:

امسال برای نخستین بار نهاد ویژه نابینایان در سومالی تاسیس شد. مدارس ویژه آنها توسط جنبش تبشیری کره جنوبی سال ۲۰۰۴ در سومالی تشکیل شد. معلمان نیز از کنیا و تانزانیا بوده و برای مسیحی‌کردن دانش آموزان می‌کوشیدند.

زمانی که دیدم که کودکان ما تحت تاثیر تبلیغات مسیحی قرار دارن، تصمیم گرفتم وارد این مدرسه شوم و با آموختن خط بریل به عنوان استاد فعالیت کنم.

وقتی آموزش تعالیم اسلامی به شاگردان را آغاز کردم دیگر اساتید که از حرکت تبشیری بودند از اینجا رفتند. اکنون این مدرسه زیر نظر ماست با کمک اتحادیه بین‌المللی برجسته‌نگاری قرآن فعالیت می‌کند.

بیش از ۴۰ دانش‌آموز داریم، اما به علت کمبود مکان نمی‌توانیم افراد بیشتری را بپذیریم. با کمبود کتب و تجهیزات ویژه برای نابینایان مواجه هستیم. از ترکیه برای کمک به نابینایان سومالی تشکر می‌کنیم».

گفتنی است اتحادیه بین‌المللی برجسته‌نگاری قرآن برای تسهیل دسترسی نابینایان به قرآن کریم با الفبای بریل در سال ۲۰۱۴ توسط کارشناسانی از ترکیه، مصر، عربستان سعودی، اردن، ایران، مالزی، اندونزی، سومالی، نیجریه، آفریقای جنوبی، هند، پاکستان، یمن، انگلستان، فلسطین، غنا، توگو، و مالاوی در استانبول تاسیس شد.

منبع:آناتولی

درباره‌ی سارا علیزاده

سارا علیزاده

همچنین ببینید

نرخ ارز و طلا در بازار استانبول

نرخ ارز و طلا در بازار استانبول دلار آمریکا امروز در بازار استانبول با قیمت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *