شنبه، ۱۶ آذر ۱۳۹۸
خانه / همه دسته بندی ها / سرای زندگی / ارسال حواله ارزی به بانک های ترکیه از طریق سوئیفت (Swift)

ارسال حواله ارزی به بانک های ترکیه از طریق سوئیفت (Swift)

ارسال حواله ارزی به بانک های ترکیه از طریق سوئیفت (Swift)

حواله سوئیفت در ترکیه برای ایرانیان

حواله سوئیفت در ترکیه برای ایرانیانی که درصدد هستند که تبادلات مالی با کشورهای دنیا انجام دهند در طی ماه های اخیر به دلیل تشدید تحریم های آمریکا با مشکلات عدیده ای مواجه شده است و در بسیاری از مواقع حتی غیر ممکن شده است. اما در نظر داشته باشید که می توان به جرات اعلام کرد که کشور ترکیه در سال های اخیر توانسته است خدمات چشمگیری را به ایرانیان ارایه دهد. به مانند افتتاح حساب در ترکیه که بانک زراعت ترکیه و بانک ایش ترکیه در این مدت برای بسیاری از ایرانیان اقدام به افتتاح حساب ارزی کرده اند. اما نمی توان این مسئله را نادیده انگاشت که تحریم های بانکی اعلام شده از سمت آمریکا بانک های ایرانی را با مشکلات بسیاری روبه رو کرده است.

ارسال حواله ارزی به بانک های ترکیه از طریق سوئیفت (Swift)

حواله سوئیفت را می توان یکی از امن ترین و سریع ترین روش های نقل و انتقال پول در جهان دانست. اما در صورتی که شما با پاسپورت ایرانی اقدام به افتتاح حساب در ترکیه کرده باشید و درصدد انتقال پول به بانک های خارج از ترکیه از طریق سوئیفت باشید این خدمات برای شما بسته است. البته لازم به ذکر است که شما می توانید خود دریافت کننده سوئیفت از جای جای دنیا باشید یعنی حساب شما دارای کد سوئیفت و ای بان می باشد ولی شما نمی توانید ارسال کننده سوئیفت به سایر کشورها باشید. البته در نظر داشته باشید در صورتی که شما موفق به اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه و یا سرمایه گذاری در ترکیه شده باشید می توانید به راحتی تمام نقل و انتقالات خود را انجام دهید.

حواله سوئیفت در ترکیه برای ایرانیان

برای دریافت سوئیفت و یا انتقال پول که بانک مقصد در ترکیه باشد لازم است تا اطلاعات زیر را به درستی در اختیار داشته باشید زیرا مسئولیت هر نوع اشتباهی با شماست :

 • مشخصات دارنده حساب
 • IBAN NUMBER
 • سوئیفت کد
 • نام بانک
 • کد شعبه

مدت زمان انتقال پول از چند ساعت الی چند روز به طول می کشد. و همچنین خاطر نشان می کنیم که به علت تعطیلی روزهای شنبه و یکشنبه سعی کنید پرداختی خود را به آخر هفته منتقل نکنید.

ارسال حواله ارزی به بانک های ترکیه از طریق سوئیفت (Swift)

حواله سوئیفت چیست؟
سوئیفت(swift) که مخفف جمله The Society For Worldwide Inter bank Financial Telecommunication می باشد که در کشور بلژیک واقع شده است. سوئیفت در کشور بلژیک به صورت موسسه قانونی و تعاونی مشغول به فعالیت می باشد. بعد از جنـگ جهانی دوم مبادلات بانکی در جهان به سرعت رشد چشمگیری را تجربه کرد و این امر موجب به وجود آمدن برخی مشکلات برای افراد به خصوص شرکت های بزرگ شد به مانند افزایش هزینه های بانکی از یک سمت و آشفتگی در تبادلات بانکی از سمت دیگر. در اوایل دهه ۱۹۶۰ بیش از ۶۰ بانک بزرگ اروپایی و آمریکایی با کمک هم تصمیم به حل کردن این مشکلات داشتند. راه حل هایی که به استاندارد کردن مبادلات بانکی کمک شایان توجهی می کرده است. البته هزینه اولیه برنامه ریزی و مطالعات را ۷ بانک درجه یک کشورهای اتریش، ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، دانمارک، سوئیس، فرانسه و هلند تقبل کردند. به این ترتیب سوئیفت با عضویت ۲۳۹ بانک از ۱۵ کشور شکل گرفت.

از کد سوئیفت برای منتقل کردن وجه های بین المللی و ارزی استفاده می شود. در واقع سوئیفت علامت اختصاری و اختصاصی برای شناسایی بانک ها می باشد. البته در نظر داشته باشید که خود بانک ها نیز برای انتقال پیام به همدیگر از این کد استفاده می کنند. کد سوئیفت در حال حاضر در ۱۱ هزار بانک و موسسات مالی و در بیش از ۲۰۹ کشور دنیا استفاده می شود. بر اساس آمارها در سال ۲۰۱۵ تعداد پیام ها به بیش از ۶ میلیارد رسیده است.

حواله سوئیفت در ترکیه برای ایرانیان

کد سوئیفت چیست؟

کد سوئیفت در واقع یک کد ۸ الی ۱۱ رقمی می باشد. در این بین هر رقم ار این کد به یک معنی می باشد مثلا در صورتی که کد ۸ رقم داشته باشد بدین معنی می باشد که شعبه بانک مقصد هنوز مشخص نشده است. زیرا که کدهای ۸ الی ۱۱ در واقع کد شعبه را مشخص می کند. در زیر سعی شده است تا شما را با برخی از این اعداد و ارقام آشنا کنیم:

کد سوئیفت

بخش اول دارای ۴ کاراکتر: این بخش معرف بانک مقصد است. ازآنجایی‌که کد بانک‌ها به حروف است، این ۴ کاراکتر را قطعا حروف تشکیل می‌دهند.

بخش دوم دارای ۲ کاراکتر: این بخش معرف کشور مقصد است. مثل IR برای ایران یا TR برای ترکیه. این بخش را حروف انگلیسی تشکیل می‌دهد.

بخش سوم دارای ۲ کاراکتر: این بخش کد موقعیتی بانک مقصد است.

بخش چهارم دارای ۳ کاراکتر: این بخش کد شعبه بانک مقصد است و اختیاری است.

کامزدهای ارسال و دریافت حواله سوئیفت به چه صورت است؟

کارمزدهای دریافت و ارسال حواله سوئیفت به عوامل مختلفی وابسته می باشد. در زیر به برخی از این موارد به اختصار اشاره شده است:

 • مبداء حواله
 • مبلغ حواله
 • مقصد حواله
 • دوری و یا نزدیکی مبداء و مقصد
 • ارسال مستقیم
 • ارسال با واسطه های میانی
 • مدت زمان ( سرعت نقل و انتقال پول)
 • کد سوئیفت

البته در نظر داشته باشید که این کارمزدها به سه طریق می تواند پرداخت شوند:

OUR: فرستنده می بایستی تمام کارمزدهای مربوط به خود به مانند بانک های واسطه را پرداخت نماید.

SHA: در این روش تمامی کارمزدها و هزینه ها بین فرستنده و گیرنده تقسیم می شود. در ابتدا فرستنده موظف به پرداخت بخشی از این کارمزد می باشد و بخش دیگر را موقع دریافت پول از مبلغ کسر می شود.

BEN : در این روش تمامی هزینه ها و کارمزدها با دریافت کننده سوئیفت خواهد بود که می توان گفت از پول دریافتی کسر می شود.

چرا باید سوئیفت را انتخاب کرد؟

سوئیفت درواقع یکی از سریع‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌های ارسال وجه بین‌المللی است و حواله‌های آن اغلب ارزهای جهان را شامل می‌شود. به عبارتی شما می‌توانید با هر ارزی که مایلید پول را ارسال کنید و در مقصد فرد ارزی دیگر را تحویل بگیرد. ولی از همه مهم‌تر امنیت بالای سوئیفت و اطمینان از اینکه وجه موردنظر قطعاً به حساب مقصد واریز خواهد شد منجر به این می‌شود که سوئیفت یکی از بهترین راه‌های انتقال وجه بین‌المللی در جهان باشد.

درباره‌ی سارا علیزاده

سارا علیزاده

همچنین ببینید

روز جهانی قهوه ترکیه

روز جهانی قهوه ترکیه روز پنجم دسامبر روز جهانی قهوه ترکیه می باشد. روز بین …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *