چهارشنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۸
خانه / همه دسته بندی ها / سرای گردشگری / سایر موارد / آب انبار باسیلیکا سیسترن استانبول

آب انبار باسیلیکا سیسترن استانبول

آب انبار باسیلیکا سیسترن استانبول

باسیلیکا سیسترن ( آب انبار کلیسا ) در واقع سرداب کلیسایی است که در قرن ششم میلادی ساخته شده و محل تامین آب قصر و ساختمان های مهم شهر قسطنطنیه ( استانبول امروزی ) بوده است.

این سرداب که ترکیبی از تاریخ و داستان های رمانتیک میباشد دارای ۳۳۶ ستون غول پیکر با قدمتی ۱۵۰۰ ساله است که سقف سرداب را از ریزش در امان میدارد.

باسیلیکا سیسترن با وسعتی نزدیک به ۸۹۰۰ مترمربع حجم آبی در حدود ۸۰ هزار مترمکعب را در خود جای داده است که تمام ستون های به کار رفته در آن با کله برعکس مدوسا ( یکی از شخصیت های اساطیری رم باستان ) بنا شده اند و امروزه به عنوان موزه تحت سرپرستی سازمان های فرهنگی شهرداری استانبول اداره میشود.

قدمت کل مجموعه به قرن سوم و چهارم میلادی و فرمانروایی کنستانتین اول باز می گردد.

این سرداب در زمان امپراتوری عثمانی به دست فراموشی سپرده شد تا اینکه در قرن شانزدهم میلادی دانشمندی فرانسوی به نام پتروس جولیوس به فرمان پادشاه وقت خود فرانسوای اول که برای تحقیق درباره نسخ خطی و باستانی رم به این دیار سفر کرده بود موفق به کشف این آب انبار شد که جزئیات آن بعدها در سفرنامه خود منتشر کرد.

از زمان ساخت باسیلیکا سیسترن این آب انبار چندین مرتبه در سال های ۱۷۲۳ به دستور سلطان احمد سوم در اواخر قرن نوزدهم، در زمان حکومت سلطان عبدالحمید دوم، در سال ۱۹۶۸ و سال ۱۹۸۵ به مسئولیت یکی از موزه های استانبول مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و در نهایت در تاریخ ۹ سپتامبر سال ۱۹۸۷ این آب انبار با وضعیت کنونی اش افتتاح گردید و گردشگران به راحتی می توانند در میان ستون های این سرداب به گردش بپردازند.

درباره‌ی سارا علیزاده

سارا علیزاده

همچنین ببینید

موزه توهمات استانبول

موزه توهمات استانبول موزه توهمات (museum of illusions) اولین بار در سال ٢٠١۵ در کشور …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *