دوشنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۸
خانه / همه دسته بندی ها / سر خط اخبار استانبول / ترکیه:نام آمر قتل خاشقجی باید مشخص شود

ترکیه:نام آمر قتل خاشقجی باید مشخص شود

مشخص نبودن وضعیت جسد خاشقچی و سرنوشت او پس از قتل و نیز اسناد موجود در دسترس وی که در لپ تاپ و گوشی تلفن همراه وی ذخیره شده، از جمله ابعاد مجهول پرونده قتل خاشقچی است که درباره آن گمانه زنی های زیادی می شود.
مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفت که کشورش اسنادی درباره چگونگی قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی و صدور فرمان اجرای این جنایت در دست دارد که هنوز منتشر نشده است.

به گزارش ایرنا، چاووش اوغلو در کنفرانس مشترک با همتای ژاپنی خود اظهار کرد: تحقیقات ترکیه در راستای روشن شدن زوایای پنهان بیشتری از جنایت خاشقچی همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به پیشنهاد عربستان مبنی بر همکاری مشترک در زمینه بررسی جنایت و پذیرش آن از سوی ترکیه اشاره کرد و افزود: البته که این همکاری مشترک باید منجر به نتیجه شفاف و آشکار شدن واقعیت ها شود.

وی تاکید کرد: بر همگان روشن است که آن گروه ۱۵ نفره سعودی که مامور قتل خاشقچی بودند، از فردی دستور گرفتند و به همین دلیل باید نام آمر این جنایت مشخص شود.

وی تصریح کرد: در خصوص موضوع قتل خاشقچی و آمر این جنایت تاکنون پاسخی از ریاض دریافت نکرده ایم اما عربستان سعودی در خصوص پاسخ به سوال افکار عمومی مبنی بر معرفی آمر جنایت و چگونگی وضعیت جنازه این روزنامه نگار مسئول است چرا آن گروه ۱۵ نفره همچنان در ریاض حضور دارند.

وزیر خارجه ترکیه ضمن یادآوری دوباره گفت و گوی تلفنی اردوغان با پادشاه عربستان اظهار کرد: اردوغان در مذاکرات خود با طرف سعودی بر اعتقاد خود مبنی بر عدم صدور فرمان قتل توسط پادشاه عربستان تاکید کرده است.

وی ادامه داد: اسنادی را در ارتباط با این جنایت منتشر کردیم و بعضی از آنها را نیز به آل سعود دادیم اما اسناد منتشر نشده ای در اختیار داریم که فرصت مشاهده این اسناد را به بعضی کشورها ارائه کردیم که پس از این تحقیقات و اطمینان یافتن از آنها، بی گمان برای افکار عمومی منتشر خواهیم کرد.

وی با صراحت اعلام کرد: ورود گروه ۱۵ نفره سعودی به استانبول به منظور قتل خاشقچی بی گمان خودسرانه نبوده و آنها بدون کسب اجازه نبوده بلکه با گرفتن دستور از مقام بالا این جنایت را انجام داده اند چرا که بدون دستور، یک گروه ۱۵ نفره نمی توانند برای کشتن یک شهروند سعودی به ترکیه بیایند.

مشخص نبودن وضعیت جسد خاشقچی و سرنوشت او پس از قتل و نیز اسناد موجود در دسترس وی که در لپ تاپ و گوشی تلفن همراه وی ذخیره شده، از جمله ابعاد مجهول پرونده قتل خاشقچی است که درباره آن گمانه زنی های زیادی می شود.

سرنوشت تلفن همراه و لپ تاپ جمال خاشقچی نیز به همراه اسناد موجود در آنها و نیز محتوای شبکه های اجتماعی و حساب های ایمیل وی از جمله نکات مبهمی به شمار می رود که تاکنون اطلاعات دقیقی درباره آنها ارائه نشده است.

به نظر کارشناسان، بسیاری از رازهای مگو و اطلاعات ذی قیمت خاشقچی در گوشی تلفن همراه و لپ تاپ وی ذخیره شده و ایمیل های ارسالی و محتوای مبادلات مجازی وی می تواند راز جنایت علیه وی را فاش کند.

به رغم اینها، مقامات ترکیه در چند روز اخیر به طور مستمر خواستار این هستند که آمران و عوامل قتل خاشقچی باید معرفی شوند و ۱۸ نفر از متهمانی که در ارتباط با پرونده خاشقچی در عربستان دستگیر شده اند، به ترکیه مسترد شوند ولی آل سعود این درخواست را تاکنون رد کرده است.

پس از رد این درخواست بود که رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه طی در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست با اشاره تلویحی به نقش محمدبن سلمان در قتل خاشقچی و با مستثنی کردن شخص پادشاه عربستان از این جنایت، گفت که برای آنکارا روشن است که دستور این قتل از بالاترین مقام های سعودی صادر شده است.

علاوه بر سرنوشت نامشخص اسناد موجود در دست خاشقچی که آل سعود را برای دست زدن به جنایت قتل او ترغیب کرده، هنوز از وضعیت جسد وی نیز که می تواند بخشی از هدف قتل وی را آشکار کند، خبری در دست نیست.
تحویل جسد خاشقچی به یک همدست محلی توسط تیم ترور سعودی از جمله ادعاهایی است که توسط مقامات ریاض پس از اعتراف به قتل این روزنامه نگار مطرح شد ولی این موضوع دامن خود آنها را گرفت.

در سفر سعود المعجب دادستان کل عربستان به استانبول نیز که با هدف بررسی ابعاد پرونده قتل خاشقچی انجام شد و رسانه ها این سفر را بی نتیجه عنوان کردند، موضوع وضعیت جسد مورد سوال طرف ترک قرار گرفت ولی مقام سعودی پاسخ روشنی به این ابهام نداد.

دادستانی کل استانبول پس از بازگشت این مقام سعودی در بیانیه ای اعلام کرد که ‘جسد خاشقچی پس از قتل، قطعه قطعه و امحا شده و به رغم تلاش برای روشن شدن جزئیات و ابعاد این ماجرا، نتیجه ای به دست نیامده است.’
دادستانی کل استانبول در بیانیه خود همچنین عنوان کرد که روزنامه نگار منتقد آل سعود ‘طبق نقشه قبلی بلافاصله پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی خفه و کشته شده است.’

دولت ترکیه بررسی ابعاد پرونده قتل خاشقچی را دنبال می کند ولی در چند روز اخیر ابعاد جدیدی از این رویداد اعلام نکرده است.
خاشقچی ۶۰ ساله، بعد از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و در روزهای منتهی به قتل، قصد ازدواج با یک تبعه ترکیه را داشت.

وی روز ۲ اکتبر (۱۰ مهر) برای طی مراحل ثبت ازدواج با خدیجه چنگیز نامزد ترکیه ای خود، به ساختمان کنسولگری عربستان مراجعه کرد، اما پس از ورود به کنسولگری ناپدید شد.

نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان کنسولگری، پلیس و مقام های عالی ترکیه را در جریان رویداد قرار داد ولی مقام های آل سعود منکر اطلاع از وضعیت خاشقچی شدند.

حکومت آل سعود پس از ۱۸روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، ۱۸ نفر از جمله ۱۵ مامور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیر شده اند.

همه مدارک و شواهد نشان می دهد که ۱۵ مامور از نزدیکان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و بر این اساس، دولت ترکیه خواستار استرداد این افراد برای محاکمه در استانبول است؛ درخواستی که از سوی مقامات سعودی رد شد.

منبع:فرارو

درباره‌ی حسام

حسام عبیدی
حسام هستم فارغ التحصیل مهندسی فناوری اطلاعات. عاشق دنیای الکترونیک و گربه ها. باور دارم زندگی یک بازی خارق العاده است، زیاد جدی نمی گیرمش و فقط ازش لذت می برم.

همچنین ببینید

ابراز همدردی عراق و جنبش حماس با دولت و مردم ترکیه

ابراز همدردی عراق و جنبش حماس با دولت و مردم ترکیه دولت عراق و جنبش …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *