شنبه، ۹ فروردین ۱۳۹۹
کتابخانه ملت استانبول

کتابخانه ملت استانبول

کتابخانه ملت استانبول

کتابخانه ملت استانبول(Millet Yazma Eser Kütüphanesi) در سال ۱۹۱۶ در مدرسه‌ای که از سوی شیخ الاسلام فیض‌الله افندی در منطقه فاتیح استانبول ساخته شده بود با ۲۱۸۹ نسخه خطی موقوفه فیض‌الله افندی و کتاب‌های اهدایی علی امیری افندی شروع به‌کار کرد.

از وقفنامه و کتیبه‌ای که بر در مدرسه فیض‌الله افندی نصب شده برمی‌آید که مدرسه در سال ۱۱۱۲ هجری بنا شده‌ است.

در اوایل قرن بیستم مدرسه به صورت خرابه در می‌آید و شهرداری استانبول مصمم می‌شود که آن را تخریب کند و به جایش پارکی بسازد. در همین اثنا جمعیت دوست‌داران استانبول وارد میدان می‌شوند و به همت مصطفی خیری افندی شیخ‌الاسلام، وزارت اوقاف را به تعمیر مدرسه مجبور می‌سازند.

هسته اصلی کتابخانه را شش مجموعه کتاب‌های «علی امیری افندی»، کتاب‌های «فیض‌الله افندی»، کتاب‌های «راشد افندی»، کتاب‌های «ولی‌الدین جارالله افندی»، کتاب‌های «پرتو پاشا و کتاب‌های حکیم اوغلی پاشا» تشکیل می‌دهد.

کتابخانه ملت استانبول یکی از پنج کتابخانه ترکیه ‌است که نسخه‌ای از کلیه انتشارت داخل ترکیه را دریافت می‌کند. وقتی کتابخانه ملت به صورت کتابخانه عمومی درآمد، آثار خطی آن به جز آثار اهدایی فیض‌الله افندی و علی امیری افندی به کتابخانه سلیمانیه منتقل شدند.

باتوجه به اهمیت و اعتبار نسخه‌های خطی موجود در این کتابخانه، موزه‌ای در بطن آن تأسیس شده که آثار مذهبی و گرانبها در آن جای گرفته‌است.

کتابخانه ملت استانبول

کتابخانه ملت استانبول

کتابخانه ملت استانبول

کتابخانه ملت استانبول

نقشه و موقعیت جغرافیایی کتابخانه ملت استانبول

درباره‌ی سارا علیزاده

سارا علیزاده

همچنین ببینید

کتابخانه آتاتورک استانبول

کتابخانه آتاتورک استانبول

کتابخانه آتاتورک استانبول کتابخانه آتاتورک استانبول(Atatürk Kitaplığı) وابسته به مدیریت موزه و کتابخانه شهرداری استانبول …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *